Titan v3 Hakkında Önemli Bir Öneri

Merhaba Turan Karatuğ

Titan v3 sürümü için size bir kaç öneride bulunacağım. Geçenlerde Python Django framework derslerini inceliyordum. Django temel olarak MVT (Model View Template) yapısını kullanıyor. Bu yapı bugune kadar gördüğüm en basit framework yapısıdır. Projeyi modüler sistem olarak kodluyorsunuz. Mesela her sayfanın bir modülü var. Bu modül içinde admin model test view config gibi dosyalar barındırılıyor. Laravel için böyle bir paket geliştirmesi yapıldı ve şuan laraveli modüler sistem olarak kullanabiliyoruz.

Github

Tabi laravel büyük bir framework olduğundan ufak işler için gerek duymuyoruz. Bunun için Titan yardımımıza yetişiyor. Yabancı bir arkadaşımız Djangonun birebir aynısını php frameworkünü yapmış aşağıdaki linkte gidip projeyi incelediğinizde çok basit bir framework olduğunu göreceksiniz.

Github

Titan basit ve kolay bir framework. Yani hafif işler için idealdir. Önerim Titanı v3 sürümüyle birlikte daha kolay hale getirmektir. Yukarıdaki yapıyı kullanarak bunu yapabilirsiniz. Eğer bunu yapabilirseniz ben dahil bir çok kişinin bu projeye katkı sağlayacağına eminim. İyi Çalışmalar.

Cevaplar (3)


Turan Karatuğ
Software Developer - Creator of TitanMVC
3 yıl önce

Öneriniz için teşekkürler öncelikle. Bahsettiğiniz gibi modüler bir yapı kurmayı daha önce de düşündüm fakat küçük ve orta ölçekli projeleri hedeflediğim için vazgeçmiştim. Aslında v3 şu an hazır durumda. Yayınlamak için dökümanı tamamlamaya çalışıyordum. Bu açıdan zamanlama biraz kötü oldu diyebilirim.

İşin ilginç yanı bu konu bir kaç hafta önce bir makale okurken de karşıma çıkmıştı. Şimdi üzerine sizin postunuz da gelince sanırım tekrar düşüneceğim. Ön çalışmaları yapıp frameworkün gidişatına ona göre karar vereceğim.
Tyrone Software
PHP Developer
3 yıl önce

Eyvallah sağolun. v4'e nasip olur inşallah. 2. attığım linkteki arkadaş tamda dediğim yapıyı kurmuş. İndirip incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Laravelin modüler yapı paketini kullandım ve hala kullanıyorum. Ama tamda kafamdaki gibi bir yapı değil. Django'nun son zamanlarda popüler olmasının nedeni aslında yapısıdır. Çok kolay ve anlaşılır olması. Geliştiricinin bir sorun çıktığında hangi modülle ilgileneceğini bilmesi. Eğer v4 için böyle bir şey düşünürseniz titanı birlikte geliştirelim isterim. Tek başınıza zor olsa gerek. Şunada eminim benim gibi bir çok kişide bu projeye katkı sağlayacaktır. Teşekkürler.
Tyrone Software
PHP Developer
3 yıl önce

https://www.youtube.com/playlist?list=PLPrHLaayVkhny4WRNp05C1qRl1Aq3Wswh bu oynatma listesini izleyip ne demek istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz.

Cevap Yazın


[code=php,css,sql]kod[/code] , [url=http:...com] , [img=imaj linki] , [color=renk_kodu]metin[/color]