Titan vs Codeigniter

Merhaba arkadaşlar, 1 yıldır Codeigniter kullanıyorum. Titan Türk yapımı olduğu için Titan'a mı geçsem diyorum.
Codeigniter'a kıyasladığınız zaman eksileri ve artıları nedir? Bu konuda detaylı olarak bilgi verebilmeniz mümkün mü?

Çok teşekkürler.

Cevaplar (2)


Turan Karatuğ
Software Developer - Creator of TitanMVC
3 yıl önce

Codeigniteri bir zamanların yaygın kullanılan, popüler bir frameworküydü. Ancak kendisini yaratan ve geliştiren ekip bir anda desteği kestiğini ve projeyi devredeceğini açıklayınca pek çok developer o zamanlar yeni yaygınlaşmaya başlayan Laravel'e, bazıları da diğer frameworklere kaydılar. Sonuç olarak başka bir kuruluş projeyi devraldı fakat geliştirme sürecinde çok yavaş kaldılar.

Buna karşılık özellile Laravel ve diğer frameworkler güncel php versiyonlarını ve bunların getirdiği yenilikleri takip ettiler. Böylece geliştiricilere daha hızlı, daha güncel ve daha çok iş tatmini sağlayan işler yapma imkanı doğdu. Günümüz itibarıyle Laravel ve Symfony ile son derece modern, hızlı ve büyük ölçekli uygulamalar geliştirilebiliyor. Bunu yaparken de hem modern frontend teknolojileriyle hem de ekosistemdeki diğer araçlarla son derece uyumlu çalışabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Codeigniter versiyon 3 için konuşursak, profesyonel işler için tavsiye etmem. Ancak nesne yönelimli programlama ve MVC mantığını öğrenmek için gayet iyi bir başlangıç ve ara geçiş aracı olacaktır.

Titan ile kıyaslamaya gelirsek, Titan v2 yayınlandığı tarihe göre, mini bir framework olarak modern teknikleri kullanır. Söz dizimi olarak Laravel ile benzerlik gösterir. Ancak onun tüm yeteneklerine sahip değildir. Bu sebeple Laravel için de bir geçiş noktası olarak düşünülebilir. Tabi ki özellikle küçük ve orta ölçekli projelerinizi rahatlıkla Titan ile geliştirebilirsiniz.

Bir süredir üzerinde çalıştığım ve bir türlü dökmantayonu tamamlayamadığım için yayınlayamadığım Titan v3 ise daha güncel, daha esnek ve modern tekniklere daha çok elverişli bir framework olacaktır.

Biraz uzun bir açıklama oldu ama umarım faydalı olabilmişimdir.
Osman Ustalar
Php Öğrencisi
3 yıl önce

Hocam ellerinize sağlık.
Titan v3 ile bende artık bir titancı olmayı hedefliyorum :)
Türk yapımı bir Framework kullanarak, hem gelişmesine yardımcı oluruz hemde yaygınlaşması için elimizden geleni yaparız.
Çok teşekkürler

Cevap Yazın


[code=php,css,sql]kod[/code] , [url=http:...com] , [img=imaj linki] , [color=renk_kodu]metin[/color]